O nas

Klub Kolarski PELETON Wadowice jest sekcją kolarstwa w Stowarzyszeniu „Blisko Skawy” w Witanowicach (gm. Tomice, pow. Wadowice). Głównym celem działalności Klubu jest propagowanie kolarstwa w formie turystyki, sportu i rekreacji wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Zrzeszamy amatorów kolarstwa zarówno szosowego jak i górskiego, chcących rozwijać swoją pasję, podwyższać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w tej dziedzinie sportu. Organizujemy cotygodniowe, wspólne, otwarte treningi na których może pojawić się każdy zainteresowany pełnoletni rowerzysta. Stwarzamy możliwość uczestniczenia w wybranych zawodach sportowych dla kolarzy amatorów. Jesteśmy organizatorem rajdów i wycieczek rowerowych, oraz zawodów sportowych w kolarstwie szosowym. W swoich szeregach posiadamy zawodników z dużym doświadczeniem na dystansach „ultra” w kolarstwie szosowym, chętnie dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem. Mamy nadzieję, że kolarstwo w naszym regionie będzie stawało się sportem wybieranym przez coraz większą część społeczeństwa.
Ten Klub tworzą ludzie – różne charaktery i ciekawe osobowości.
Zapraszamy do wspólnej jady.

HISTORIA POWSTANIA KLUBU
Klub Kolarski PELETON Wadowice powstał w styczniu 2017 roku. Nim to jednak nastąpiło, miało miejsce wiele wydarzeń, które dzięki zbiegom okoliczności oraz celowym działaniom doprowadziły do jego utworzenia.
Sięgając pamięcią ponad 10 lat wstecz można śmiało powiedzieć, że w Wadowicach wcześniej czy później musi powstać organizacja zrzeszająca amatorów kolarstwa w najróżniejszym wydaniu. Okolica zdecydowanie sprzyja uprawianiu tej dyscypliny sportowej. Możliwość jazdy po okolicznych górach, wiele lokalnych dróg sprzyjających wycieczkom rowerowym, a także mieszkający tutaj ludzie chętnie wsiadający na rower w celach zarówno rekreacyjnych, turystycznych jak i sportowych to czynniki warunkujące rozwój kolarstwa w tym regionie. Do tego dodać można jeszcze częste wizyty zawodowego peletonu kolarzy Tour de Pologne przemierzających ten teren – to zawsze robi wrażenie.
W tym też czasie po drogach i bezdrożach Europy podróżowało kilku rowerzystów z okolicy Wadowic. Wtedy jeszcze się nie znali, ale połączyła ich wspólna pasja – wyprawy rowerowe. Pokonywanie setek, a nawet tysięcy kilometrów jadąc w mniej lub bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych wykształciło hart ducha, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu, tak potrzebne przy jeździe długodystansowej. Kilka lat zarówno wspólnej jak i indywidualnej jazdy sakwami pozwoliło im zwiedzić takie kraje jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Ukraina, Austria, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia.
W roku 2010 nastąpił pewien epizod, który miał duży wpływ na dalsze działania związane z utworzeniem Klubu Kolarskiego PELETON Wadowice, a mianowicie pierwszy start w amatorskich zawodach sportowych w kolarstwie szosowym „Śląski Maraton Rowerowy 24h”. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków do jazdy można było pokonać swój rekordowy dotychczas dystans podnosząc sobie poprzeczkę o wiele wyżej niż dotychczas. Spotkanie z „ultrakolarzami” z całej Polski pozwoliło spojrzeć na świat kolarstwa amatorskiego z nowej perspektywy. Kolejne lata, to szalona pogoń za kolejnymi rekordami. Jeździmy coraz szybciej, coraz dłużej i coraz dalej. W międzyczasie dołącza kolejny człowiek, dla którego rower jest pasją. Złamanie bariery 500 kilometrów w czasie poniżej jednej doby nie było już problemem, przejechanie dystansu ponad 1000 kilometrów bez czasu na sen to żaden kłopot. Czas na coś więcej…
Rok 2014 – organizacja i wyjazd na rowerową pielgrzymkę z Wadowic do Watykanu. Niby nic, wiele osób wsiada na rower czy też idzie pieszo na pielgrzymkę i to nawet dalszą. Założenie jest jednak wymagające zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym: pokonanie dystansu 1480 kilometrów w 96 godzin. W trakcie przygotowań powstaje pierwsza myśl o utworzeniu stowarzyszenia zrzeszającego rowerzystów z okolicy, jednak natłok obowiązków życia codziennego sprawia, że pomysł samoistnie zanika. Powstaje jeszcze plan utworzenia sekcji kolarskiej przy istniejącym już stowarzyszeniu, ale i w tej kwestii nie udaje się znaleźć zainteresowanej organizacji. Dzięki ponadprzeciętnemu zaangażowaniu uczestników, bezinteresownej pomocy lokalnych firm i wsparciu ze strony rodzin udaje się przeprowadzić szeroko zakrojoną operację wyjazdu do Watykanu, która odbija się echem zarówno w krajowych jak i zagranicznych mediach.
Kolejne lata, to poszukiwanie nowych wyzwań kolarskich. Regularne starty w zawodach szosowych i mtb pozwalają zdobyć cenne doświadczenie oraz możliwość dalszego rozwoju w tej dziedzinie sportowej. Dołączenie kolejnego zawodnika sprawia, że „ekipa” z Wadowic staje się już rozpoznawalna na różnego rodzaju imprezach rowerowych, a wspólna jazda przynosi możliwość osiągania lepszych wyników.
Pod koniec 2016 roku dochodzi do rozmów ze Stowarzyszeniem „Blisko Skawy” z Witanowic. Luźno rzucony temat stworzenia sekcji kolarskiej zyskuje aprobatę władz Stowarzyszenia i działania z tym związane nabierają pędu. Do końca roku udaje się ustalić szczegóły działalności oraz zasady przynależności i współpracy. Ze względu na ograniczone możliwości kadrowe powstającego klubu zawężono działalność głównie do kolarstwa szosowego skupiającego się wokół pełnoletnich amatorów tej dyscypliny sportowej. Co prawda Stowarzyszenie „Blisko Skawy” ma swoją siedzibę w Witanowicach (pow. Wadowice), to ze względu na wyrobioną i rozpoznawalną już markę zawodników dotychczas startujących, zdecydowano się na nazwę PELETON Wadowice.
Styczeń 2017 – powstanie Klubu Kolarskiego PELETON Wadowice. Dzięki staraniom sześciu osób udaje się oficjalnie powołać klub kolarski do życia. Są to: Artur Byrski, Bogusław Porzuczek, Janusz Cepcer, Filip Pasternak, Robert Tatar oraz prezes Stowarzyszenia „Blisko Skawy” Zbigniew Kwaśny.

2019 – Rozwiązanie współpracy ze stowarzyszeniem ‚Blisko Skawy’ przejście pod Klub Sportowy Aquila Wadowice.